Sosyal Medya

Sosyal Medya

Twitter,facebook ,instagram uzun süre kullanmamak için direndim.
İçlerinden sadece instagramı kullanmaya başladım.
Eğitimler,uzman kişileri takip etmek idi niyetim.Bir süre zaman geçirdikten sonra gördüm ki çok garip bir mecra instagram.
İnsanlar birbirine ağzına geleni söyleyebiliyor.Ünlülerin özel hayatı milletin ağzında sakız hatta onlara daha acımasızca laflar ediyorlar.Hayretler içinde okuyorum insanların kustuğu kini,kıskançlığı,bedduayı …
Birine dair yargıda bulunmak ,onunla ilgili kötü temennilerde bulunmak, onu sayfalarda afişe etmek,insanları sosyal deney adı altında gizli çekip bunları yayınlamak,insanların hayatının küçük bir kesitini milletin gözü önüne sermek ne kadar doğru???
Ben sosyal medyayı bilgilenmek ,insanların çabalarını takdir etmek için kullanmayı yeğliyorum.Diğer türlüsünü ne aklım ne gönlüm kabul eder!
İnsanlar bir başkasının mahcup olacağı bir durumu yayınlayarak para kazanıyor ve gençler içinde de değerli hale geliyor.Gençler için birilerini zor durumda bırakmak,dalga geçmek normalleşiyor.Evlerindeki birçok anı paylaşıyor kişiler bu da mahremiyet olgusunu sarsıyor.Kişiler için uygun olmayan durumlar ,uygunmuş gibi bir hal alıyor.”Her şey paylaşılır,her şey denebilir,her şey yayınlanabilir.”algısı yerleşiyor herkesin zihnine.Toplumun bazı yazılı olmayan kuralları da anlamını yitiriyor.Birbirine ince davranan,birbirinin eksiğini kapatan,birbirini üzmekten korkan insanlar yerine birbiriyle alay eden kişiler türüyor.Birinin gördüğü şiddeti normalleştiren,birinin ölümüne sevinen ya da saygı göstermeyen kişiler türüyor.Gidilen yol çok yanlış bir an önce dur denmeli.
Bu noktada yine devletimizin el atması gerekir.İnsanlara linç kampanyası başlatanların,ağza alınmayacak şeyleri dile getirenlerin yaptırımlarla karşılaşması gerekli.Ancak bu şekilde insanlar sınırını bilir,çirkinliğe maruz bırakılanlar da sınırlarını korumuş olur.
Herkesin bir özeli var,özeline saygı,kişiliğine saygı gösterilmeli.İnsanların kendi değil yaptığı davranışlar değerlendirilmeli ve çözüm yolları sunulmalı.Sosyal medya sınırsızlığın ,kötü örneklerin mekanı olmamalı.
Sosyal medya ortak bir değer haline gelmeli.

İlgili Yazılar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlendi *