Örümcek ebeveynler

Örümcek ebeveynler

Helikopter ebeveynden bahsedilir çocuğun peşini bırakmayan hep takip eden anne babalar için.
Ben bunu bir adım öteye götürüp örümcek ebeveyn kavramını kullanmak istiyorum.Peki nedir bu örümcek ebeveyn?
Çocuğun çevresine ağ ören ve kendi ördüğü ağın dışına çıkmadan yaşamasını isteyen anne babalar.Her kurguyu her adımı kendi inşa etmek zorunda olduğunu düşünerek aşırıya kaçan ebeveynler.
Bu durumda çocuğun serbest zamanı ,boş zamanı,kendi istekleri,hayalleri öteleniyor.Aile sadece son tercih noktasında çocuğun fikrine başvuruyor.
Çocuğa her şeyi fazlasıyla yüklemek,alıyor diye her şeyi vermeye çalışmak ,çocuğun öğretmeni gibi akademik süreci de yönetmek.
Ben bu durumda ciddi bir tehlike seziyorum.
Anne baba seven konumundan öğreten konumuna geçince aradaki ilişkiyi gelecekte zor günler bekliyor.Bu ağdan kurtulmak isteyen çocuk ,ailenin beklentilerinin çok uzağına kaçabilir.
Bizim dönemimizde ailelerimiz bize kendi zamanımızı yönetme imkanı veriyorlardı,niyetleri bu olmasa da.Biz çocuklar da zamanı yönetmenin keyfini yaşıyor ,kurguladığımız filmde her rolde oynuyorduk.
Şimdi ise ev veya dışarısı ebeveyn hep çocuğun başucunda ya da görebileceği yerde.Aileler hep kenardan sufle verir pozisyonda.
Çocuk için hep bir baskı hissi oluşturur bu ,en küçük negatif durumda ise sığınma hissi.Kendi başına problem çözme,kendi istediği için adımlar atma veya kendi istemediği için adım atmama istekleri hep bastırılır.
Bir an önce anne babaların durumu detaylıca değerlendirip çocuklara özerklik tanıması gerekir.

İlgili Yazılar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlendi *