Covid ile eğitim

Covid ile eğitim

Şu an her geçen gün hasta sayısı artıyor.Bu ortamda okulların açılması büyük risk.Ben belli sınıfların birinci sınıf,sekizinci sınıf ,dokuzuncu sınıf ve on ikinci sınıfların okullara gitmesini ,diğer sınıf düzeylerinde uzaktan eğitimin devam etmesini doğru görüyorum.
Özel eğitimde ise kısa süreli dersler düzenlenmeli ve diğer zamanlar için evde eğitim desteklenmeli.
Biz öğretmenler çocuklar için ders videoları çekebilir, canlı yayınlar yapabiliriz.Tüm öğrencilerin aynı anda okula gelip gitmesi doğru olmaz kanaatimce.Özel eğitimde sağlığı risk altında ola bir sürü öğrencimiz de var.Öğrenciler için sınırsız internet imkanı sunulmalı.
Aileler evlerine imkanları var ise yazıcı almalı.
Öğretmen aile iş birliği çok sıkı ilerlemeli.
Öğrencilerimizin bir eğitimci tarafından eğitilmemesi de çok üzücü.Özel eğitimde zaman çok önemli.Aileler özen gösteriyor ama eğitim öğretmenlerin işi.Özel eğitimde her an önemli iken son altı ay öğretmensiz ailenin çabası ile geçti.Bir süre sonra aileler de süreci bıraktı ,yorgunluklarını anlayabiliriz.
Okul öğrencilerimizin davranış kalıplarının değişimi için bir kurtarıcı idi şu an evlerde birçok olumsuz davranış veya yeni olumsuz davranışlar yerleşmiş olabilir.Öğrenciler eski öğrenmelerini unutmuş olabilir.
Benim için bu altı ay kaybedilmiş bir zaman oldu,bazı velilerim öğrencilerimin sınıf tekrarı yapmalarına bile sıcak baktı.Çocukların okul çatısı altında olmaları her zaman aileler için büyük bir avantaj olmuştur.Diğer yandan öğrenciler evde başka takıntılar kazanmış da olabilirler.Telefonla ilgilenmek,tablette oyun oynamak ve televizyon izlemek gibi…
Telefon ,tablet ve televizyon bağımlısı öğrenciler olmaması için bir an önce eğitim süreci başlamalı.Yoksa anlamsız videolar çeken,oyun müptelası bir nesil yetişiyor.Sokakta çok vakit geçirememeleri,evde devamlı yeme durumu nedeniyle de kilo problemi olan çocukların varlığı da söz konusu.
Biz öğretmenler de aktif olarak mesleği yapamayınca psikolojik yorgunluk yaşıyoruz.Bıkkınlık ve çaresizlik arasında giden bir ruh hali.Çünkü salgının ne noktada biteceği veya nereye kadar artacağı belirsiz.Devamlı etrafımızda corona olan kişileri duyar olduk.Bu da çok yıpratıcı ve korkutucu.
Aileler çocuklar için dergilere abone olabilir,kitaplar alabilirler.Çocuğun elinin altında kurcalayacağı materyaller olmalı.
İnsanlar önce sağlığım demeli,aile bireyleri temastan kaçınmalı.Sosyal mesafeye dikkat edilmeli.Kimse ziyaret edilmemeli.
Böyle olursa ancak bir iyileşmeden bahsedebiliriz.
Çocuklarımız için toplumumuz için her şeyi asgari düzeyde yaparak vakit geçirmeliyiz.Eğer risk çok artarsa okulları açmamak en iyisi.Öğretmenler kendilerini aşarak öğrencilere uzaktan eğitim verecek donanım için gayret göstermeliler.
Normale dönmek hepimizin arzusu.Bu yüzden herkes üzerine düşeni yapmalı ,yapmak zorunda.

İlgili Yazılar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlendi *